š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

MACHETE MFA-4.180 | 180 Watt 4-channel amplifier
Manual MACHETE MFA-4.180
Specifications
| Model | MFA-4.180 |
| Class | D |
| Number of the channels | 4 |
| Frequency response | 20-20000 Hz |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 270 W x 4 |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 180 W x 4 |
| 4 Ohm RMS Power (Bridge) | 540 W x 2 |
| Minimum permissible load on the channel | 2 Ohm |
| Minimum permissible load in a bridge connection | 4 Ohm |
| Input SPL | 0.4 - 8V |
| Low pass filter | 50-12000 Hz |
| High pass filter | 50-12000 Hz |
| LPF and HPF simultaneous operation | True |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 10 Ga |
| Working voltage | 9 - 16V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 90 dB |
| Size (WxLxH) | 10.1 x 6 x 2.2 inch |
$90.96
Original: $259.90
-65%MACHETE MFA-4.180 | 180 Watt 4-channel amplifierā
$259.90
$90.96More Images


MACHETE MFA-4.180 | 180 Watt 4-channel amplifier
Manual MACHETE MFA-4.180
Specifications
| Model | MFA-4.180 |
| Class | D |
| Number of the channels | 4 |
| Frequency response | 20-20000 Hz |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 270 W x 4 |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 180 W x 4 |
| 4 Ohm RMS Power (Bridge) | 540 W x 2 |
| Minimum permissible load on the channel | 2 Ohm |
| Minimum permissible load in a bridge connection | 4 Ohm |
| Input SPL | 0.4 - 8V |
| Low pass filter | 50-12000 Hz |
| High pass filter | 50-12000 Hz |
| LPF and HPF simultaneous operation | True |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 10 Ga |
| Working voltage | 9 - 16V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 90 dB |
| Size (WxLxH) | 10.1 x 6 x 2.2 inch |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Manual MACHETE MFA-4.180
Specifications
| Model | MFA-4.180 |
| Class | D |
| Number of the channels | 4 |
| Frequency response | 20-20000 Hz |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 270 W x 4 |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 180 W x 4 |
| 4 Ohm RMS Power (Bridge) | 540 W x 2 |
| Minimum permissible load on the channel | 2 Ohm |
| Minimum permissible load in a bridge connection | 4 Ohm |
| Input SPL | 0.4 - 8V |
| Low pass filter | 50-12000 Hz |
| High pass filter | 50-12000 Hz |
| LPF and HPF simultaneous operation | True |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 10 Ga |
| Working voltage | 9 - 16V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 90 dB |
| Size (WxLxH) | 10.1 x 6 x 2.2 inch |
















