
Deaf Bonce DB-6.50 DSP
Manual DB-6.50 DSP
Deaf Bonce Software v1.4.3_241217
Specifications
| Model | DB-6.50 DSP |
| Class | D |
| Number of the channels | 6 |
| Frequency response | 20 - 20000 Hz |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 50 W x 6 |
| Minimum permissible load on the channel | 4 Ohm |
| Input sensitivity low level inputs (V) | 0.7 - 6 |
| Input sensitivity high level inputs (V) | 6.5 - 15 |
| Low pass filter | 20 - 20000 Hz |
| High pass filter | 20 - 20000 Hz |
| Crossover | 48 dB/Oct |
| Input terminal connection | 21ga |
| Output terminal connection |
16ga |
| Fuse rating | 40 A x 3 |
| Working voltage | 10 - 17 V |
| Damping factor | 88 |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 95 dB |
| Size (WĂ—LĂ—H) | 7.2 Ă— 7.1 Ă— 1.8 inch |
| Gross weight | 5 lb |
Original: $449.90
-65%$449.90
$157.46More Images



Deaf Bonce DB-6.50 DSP
Manual DB-6.50 DSP
Deaf Bonce Software v1.4.3_241217
Specifications
| Model | DB-6.50 DSP |
| Class | D |
| Number of the channels | 6 |
| Frequency response | 20 - 20000 Hz |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 50 W x 6 |
| Minimum permissible load on the channel | 4 Ohm |
| Input sensitivity low level inputs (V) | 0.7 - 6 |
| Input sensitivity high level inputs (V) | 6.5 - 15 |
| Low pass filter | 20 - 20000 Hz |
| High pass filter | 20 - 20000 Hz |
| Crossover | 48 dB/Oct |
| Input terminal connection | 21ga |
| Output terminal connection |
16ga |
| Fuse rating | 40 A x 3 |
| Working voltage | 10 - 17 V |
| Damping factor | 88 |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 95 dB |
| Size (WĂ—LĂ—H) | 7.2 Ă— 7.1 Ă— 1.8 inch |
| Gross weight | 5 lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Manual DB-6.50 DSP
Deaf Bonce Software v1.4.3_241217
Specifications
| Model | DB-6.50 DSP |
| Class | D |
| Number of the channels | 6 |
| Frequency response | 20 - 20000 Hz |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 50 W x 6 |
| Minimum permissible load on the channel | 4 Ohm |
| Input sensitivity low level inputs (V) | 0.7 - 6 |
| Input sensitivity high level inputs (V) | 6.5 - 15 |
| Low pass filter | 20 - 20000 Hz |
| High pass filter | 20 - 20000 Hz |
| Crossover | 48 dB/Oct |
| Input terminal connection | 21ga |
| Output terminal connection |
16ga |
| Fuse rating | 40 A x 3 |
| Working voltage | 10 - 17 V |
| Damping factor | 88 |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 95 dB |
| Size (WĂ—LĂ—H) | 7.2 Ă— 7.1 Ă— 1.8 inch |
| Gross weight | 5 lb |


















