
MACHETE MFA-1.500 | 500 Watt Power Amplifier
Manual Machete MFA-1.500
| Model | MFA-1.500 |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 10 - 250 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 500 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 360Ā W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 210 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Low pass filter | 50-250Ā Hz |
| Crossover | 24 dB/Oct |
| Subsonic filter | 10 - 55 Hz |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 8 Ga |
| Working voltage | 9 - 16 V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 160 dB |
| Size (WxLxH) | 6.3 x 6 x 2.1 inch |
More Images




MACHETE MFA-1.500 | 500 Watt Power Amplifier
Manual Machete MFA-1.500
| Model | MFA-1.500 |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 10 - 250 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 500 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 360Ā W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 210 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Low pass filter | 50-250Ā Hz |
| Crossover | 24 dB/Oct |
| Subsonic filter | 10 - 55 Hz |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 8 Ga |
| Working voltage | 9 - 16 V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 160 dB |
| Size (WxLxH) | 6.3 x 6 x 2.1 inch |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Manual Machete MFA-1.500
| Model | MFA-1.500 |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 10 - 250 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 500 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 360Ā W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 210 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Low pass filter | 50-250Ā Hz |
| Crossover | 24 dB/Oct |
| Subsonic filter | 10 - 55 Hz |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 8 Ga |
| Working voltage | 9 - 16 V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 160 dB |
| Size (WxLxH) | 6.3 x 6 x 2.1 inch |


















