
USED | Apocalypse ATOM 1300 PRO | 1300 Watt Power Amplifier
Bassknob not included
The product is UsedĀ
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Specifications
| Model | ATOM 1300 PRO |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 10 - 250 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 1300 W |
| 1 Ohm RMS Power (12 V) | 1020 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 780 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 520 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Low pass filter | 40 - 250 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Subsonic filter | 10 - 50 Hz |
| Bass frequency adjustmentĀ | 35 - 90 Hz |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 10 Ga |
| Working voltage | 9 - 15 V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 93 dB |
| Size (WxLxH) | 7 x 5.5 x 2.1 inch |
Original: $149.90
-65%$149.90
$52.46USED | Apocalypse ATOM 1300 PRO | 1300 Watt Power Amplifier
Bassknob not included
The product is UsedĀ
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Specifications
| Model | ATOM 1300 PRO |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 10 - 250 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 1300 W |
| 1 Ohm RMS Power (12 V) | 1020 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 780 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 520 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Low pass filter | 40 - 250 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Subsonic filter | 10 - 50 Hz |
| Bass frequency adjustmentĀ | 35 - 90 Hz |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 10 Ga |
| Working voltage | 9 - 15 V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 93 dB |
| Size (WxLxH) | 7 x 5.5 x 2.1 inch |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bassknob not included
The product is UsedĀ
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Specifications
| Model | ATOM 1300 PRO |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 10 - 250 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 1300 W |
| 1 Ohm RMS Power (12 V) | 1020 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 780 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 520 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Low pass filter | 40 - 250 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Subsonic filter | 10 - 50 Hz |
| Bass frequency adjustmentĀ | 35 - 90 Hz |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 10 Ga |
| Working voltage | 9 - 15 V |
| Signal-to-noise ratio | ā„ 93 dB |
| Size (WxLxH) | 7 x 5.5 x 2.1 inch |


















